יום שישי, 11 באוקטובר 2013

לבד על הגג

לראשונה בהיסטוריה, נצפה כוכב לכת בודד אשר לא קשור למערכת כוכבים או לכוכב בודד אחר

במחקר המדעי בחלל (אסטרונומיה) ישנו קונצזוס אחד: כל כוכב לכת הנמצא אי שם בחלל, לא משנה מה מרחקו, קשור למערכת כוכבים כלשהי או לפחות לכוכב לכת אחר.

הקונצנזוס הזה קיבל פגיעה משמעותית השבוע, לאחר שמספר אסטרונומים דיווחו על כוכב, אשר נמצא מחוץ למערכת השמש, המשייט לו לגמרי לבדו ולא נמצא בתוך מערכת כוכבים כלשהי או במערכת קשרים עם כוכב נוסף.

הכוכב, אשר מסעיר את דמיונם של האסטרונומים, הוא כוכב לכת עשוי גז שקיבל את הכינוי PSO J318.5 -22 ונמצא במרחק של 80 שנות אור מכדור הארץ, גילו הוא 12 מיליון שנה והוא בעל מסה של פי 1600 מכדור הארץ.

הכוכב "הצעיר" (במונחי האסטרונומיה) הוא ראשון מסוגו שמתגלה בהיסטוריית חקר החלל, מאחר ומעולם לא נראה אובייקט המשייט לו במרחבים, בעל צורה שכזו. בנוסף ולמרות שהוא בעל תכונות של פלנטה חדשה שיכולה ומסוגלת להקיף כוכבים אחרים, הוא "החליט" להיות לבדו - דבר חסר תקדים בתחום המחקר.


המסקנה הראשונית היא שהשאלה שנשאלה בנושא והעלתה את התהייה, האם קיימים כוכבים מסוג זה, אשר מתנהגים בצורה עצמאית לחלוטין, קיבלה תשובה חד משמעית.

כעת נותר לגלות מה מניע את הכוכב וכיצד הגיע למצב זה, שאלות שבהחלט יאתגרו את האסטרונומים בעתיד הקרוב.

אילוסטרציה של כוכב הלכת החדש שאותר. מתוך: http://www.scmp.com

2 comments:

לילי אמר/ה...

נשמע ממש מעניין. מעניין מזה אומר באמת? מה ההשלכות של כך? והאם ישנם כוכבים נוספים כאלה... אני מניחה שימים יגידו ויהיו תשובות לכל השאלות...

אניטה אמר/ה...

כתבה מעניינת מאוד. תודה על האינפורמציה, כיף לשמוע ולגלות על ההתקדמות המדעית שלנו בכל יום מחדש.