יום שני, 3 ביוני 2013

אסטרואיד ענק חלף ביום שישי האחרון על פני כדור הארץ

האסטרואיד 1998QE2  חלף על פני כדור הארץ ביום שישי האחרון. כרגע אין צורך להיבהל, מאחר ומרחק מעופו היה פי 15 ממרחק כדור הארץ לירח (כ-5.8 מיליון ק"מ), אך רבים מהמדענים מזהירים כי אם יתגשם תרחיש האימים וכל אסטרואיד הגדול מקילומטר יפגע בכדור הארץ, הוא עלול לגרום לנזק אדיר מימדים ואף לסכן את האנושות.

אז מי אתה 1998QE2 ?
האסטרואיד התגלה כבר בשנת 1998 על ידי מדענים ואסטרונומים ממרכז המחקר בניו מקסיקו ומשם קיבל את שמו. כמו כל גוף שמיימי, גם הוא מקבל את אורו מהשמש, אך היחס יהיה בערך של 6% ולכן רק חובבי תצפיות ובעלי טלסקופים יצליחו לראות את האסטרואיד החשוך, שבוודאי לא יהיה ניתן לצפייה בעין בלתי מזויינת. הדבר המיוחד באסטרואיד זה הוא ירח בקוטר של 200 מטר המקיף אותו ומלווה אותו במעופו ויהווה אף הוא מטרה לאנשי נאס"א והטלסקופים העצומים שלהם: גולדסטון וארסיבו שמתצפתים עליו מספר שנים וגילו עליו מספר עובדות מעניינות כמו היותו פחמני.

האסטרואיד. מתוך: http://www.haaretz.co.il


למרות שהאסטרואיד חלף על פני הכדור שלנו ביום שישי, דווקא ימים שני ושלישי (ה-3/6 וה-4/6) יהיו הימים הטובים והנוחים ביותר לצפיה בו, מאחר והוא יכנס לשמי הצפון וצידו המואר יותר (באופן יחסי) יפנה לכיוון כדור הארץ ויספק לחובבי אסטרונומיה ולאסטרונומים כאחד מבט על עצם זר שלא רואים בכל יום ולא בכל שנה.


יום ראשון, 2 ביוני 2013

העתיד כבר כאן - "הזבוב" המרגל

על פי דיווח שהתקבל בתחילת חודש מאי ושודר ב- BBC הבריטי, דווח כי צוות חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב, הצליח לפתח את כלי הטיס הלא מאויש הקטן בעולם. יחודו של כלי הטיס הזה הוא בזריזותו הבלתי נתפשת, כשל חרק אמיתי. כבר כעת ברור כי מזל"ט מסוגו של "הזבוב" יוכל לנווט במקומות שעין האדם טרם ראתה ומגוון השימושים, החיוביים והשלילים בו, הוא רחב מאוד. חיפושים באזורים מוכי אסון, חיפוש נעדרים, ניווט באזורי לחימה וגם ריגול בין ארצי, מעקב אחרי בני זוג סוררים ואחרי אנשים ואף ריגול עסקי והכל בצורה חשאית ודיסקרטית.

יכולות תעופה
צורת תנועתו כוללת סיבובים ופיתולים, פניות חדות ועוד, תוך כדי הסתגלות של מבנה גופו, בעיקר הכנפיים, לתנאי סביבתו והתכווצותם והתרחבותם במקרה הצורך. משקלו לא עולה על 80 מיליגרם וכרגע הוא מוגבל בתנועתו מאחר והוא קשור לכבל חשמל דקיק ביותר המספק לו אנרגיה. בעתיד, כשתפותח סוללה מותאמת ל-"זבוב" יוכל המזל"ט לנוע בחופשיות ובלי מגבלות כאלה ואחרות.

כבר לא מדע בדיוני
אין ספק כי כלי פיתוח זה, שנראה עד לפני שנים ספורות עתידני ורחוק מאוד, יכול להביא להישגים מדעיים כבירים במחקרים שונים ואף להציל חיי אדם, אך, מאידך גיסא, יש החוששים כי "הזבוב" יוכל לשמש למטרות שליליות כמו מעקבים אחרי גופים עסקיים ובני אדם וכי יש לעשות הכל על מנת  למנוע את השימוש השלילי בכלי טיס מעין זה.