יום שני, 17 ביוני 2013

אלברט איינשטיין המריא לחלל

נאס"א שיגרה בהצלחה את החללית המתקדמת "אלברט איינשטיין". החללית אמורה לספק מזון, שתייה וחמצן לתחנת החלל הבינלאומית כמו גם חומרי האצה שיעזרו לה לנוע במסלולה.
החללית שוגרה באמצעות הרקטה האדירה, "אריאן 5" ממרכז השיגורים בגינאה הצרפתית השוכנת לחוף האוקיינוס האטלנטי וכעבור 64 דקות בדיוק נכנסה למסלול המיועד לה. החללית אמורה לעגון ב-15 ליוני.

שיגורה של החללית "אלברט איינשטיין". מתוך: http://www.esa.int

בואו נתעכב קצת על שמה של החללית, שמעורר בנו כמובן רגשות. הפיזיקאי וחתן פרס הנובל היהודי, שהיה יכול להיות גם נשיא המדינה, קיבל את הכבוד הגדול בנשיאת שמו על החללית, שניתנה לו על ידי סוכנות החלל השוויצרית (SSO) שהוקירה את פעילותו הענפה בפיזיקה וכמובן בתחום פיתוח תורת היחסות שהעניקה לו את פרס נובל.
"אלברט איינשטיין" צפויה לשאת מעל 2.5 טון של ביגוד, מזון יבש ואטום ובנוסף- תישא החללית מעל 2.5 טונות של חומרי הנעה שמיועדים לתחנת החלל הבינלאומית, 570 קילוגרם מי שתייה ו-100 קילוגרם חמצן לשימוש אנשי הצוות. 
תאריך סיום משימתה הוא ה-28 לאוקטובר השנה, אז תתנתק החללית מתחנת החלל ותתרסק בצורה מבוקרת ובטוחה ככל הניתן בכדור הארץ. אנו כותבים "ככל הניתן" מאחר ומשקלה מעל 21 טון וגודלה כמשאית סמיטריילר. אין ספק כי מדובר במשימה מעניינת ביותר ויש לקוות כי ההמראה הרביעית מסוגה של חללית זו אכן תושלם בהצלחה.


תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

5 טון של ביגוד, מזון, מים, חמצן וחומרי תזוזה אשר נשלחים לחלל זאת ללא ספק משימה מדהימה.

כל שנותר זה לחכות לאוקטובר ולראות את סיכום המבצע.