יום שישי, 21 ביוני 2013

סנובורד במאדים

כאשר חוקרי מעבדות נאס"א (JPL) הראו סרטון המראה גושי קרח יבש אשר גולש במדרונות החוליים הפזורים במאדים, היה בלתי אפשרי להימנע מהמחשבה על תחרויות סנובורד מאתרי סקי נבחרים ברחבי העולם.

גושי הקרח הגולשים על החולות במאדים. מתוך: http://blog.chron.com/sciguy


על מה בעצם המהומה?

נאס"א משתמשת בטכנולוגיה שנקראת Hirise שהיא בעצם מצלמה אשר מצלמת ברזולוציה גבוהה מאוד באמצעות החללית MRO אשר מקיפה את מאדים. מצלמה זו הצליחה לצלם קווי חול הנראים בברור על המדרונות החוליים ואשר נוצרו כתוצאה מזליגה והתדרדרות של קרח יבש אשר הגיע מראש הדיונה ועד לתחתיתה, אשר דומים מאוד לקווים שמחלקיים יוצרות כאשר גולשים איתן על השלג.


על מנת לאשש סברה זו, רכשה קנדיס הנסון, מדענית מהמכון למדעים פלנטריים באריזונה, גושי קרח יבש בסופר ופשוט החליקה אותם במדרונות חוליים במדבר אריזונה. התוצאה: הקרח ייצר לעצמו באמצעות פחמן דו חמצני, שכבה שלמעשה עזרה לו למנוע את החיכוך עם החול ולהחליק כלפי מטה. כמובן שתנאי מזג האוויר במדבריות אריזונה שונים בתכלית אך העיקרון דומה והערוצים שנוצרו על ידי הקרח היבש, הינם תופעה שייחודית לא רק בכדור הארץ, אלא גם במאדים.

"דבר זה ממחיש את היותו של מאדים כוכב מלא פעילות והתרחשות יומיומית אשר באמצעים הטכנולוגיים של ימינו ניתנים לגילוי ולמחקר, דבר המרגש אותנו מאוד", סיכמה הנסון ולנו לא נותר אלא לקוות שנראה את היום בו יתקיימו תחרויות סנו בורד עם מיטב הגולשים, גם על המאדים. מה שבטוח, גילויים מעין אלו רק הופכים את האפשרות המופרכת ביותר לכזו שניתן לדמיין אותה, במיוחד עם האמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום.


תגובה 1:

ירון מור אמר/ה...

עם קצב התקדמות המדע אני בכלל לא אופתע אם עוד איזה 50 שנה כבר באמת אנשים יוכלו לעשות סנובורד במאדים חח